Jak pozbyłam się bólu pleców i pobudziłam swoją kreatywność? Historia fotografki, która została bohaterką ergonomii

Na co dzień wykonuje sesje zdjęciowe, nagrywa materiały wideo, planuje wpisy do social media… a przy tym spędza setki godzin przed komputerem. Paulina Czwałga spełniła marzenie o pracy jako fotografka, ale nie sądziła, że kilka lat w tym zawodzie zrujnuje jej kręgosłup i doprowadzi do przewlekłego bólu. Jak ergonomiczne meble Elzap uchroniły ją przed trwałymi zmianami i jak zmieniło się jej życie po wymianie fotela i biurka? Czytaj dalej i poznaj historię naszej bohaterki ergonomii.

Nie samymi sesjami żyje fotograf

Praca kreatywna to zajęcie lekkie i przyjemne? Owszem, jeśli robisz to, co kochasz, będzie sprawiać Ci to przyjemność. Nie znaczy to jednak, że wielogodzinna praca siedząca nie zostawi śladu na Twoim zdrowiu. Wbrew pozorom każdy fotograf spędza znacznie więcej czasu przed ekranem swojego komputera niż z aparatem w ręce – ciągle przekonuje się o tym Paulina Czwałga, która działa pod pseudonimem Foto.endorfina.

„Praca fotografa to ogrom czasu spędzonego przed komputerem. To nie tylko edycja zdjęć, ale też ich selekcja, przygotowywanie moodboardu, kontakt z klientem i działania marketingowe. W moim przypadku czasami też edycja video. Każde z tych działań wymaga wielu godzin przed biurkiem, często nawet kilkunastu dziennie”.

Jeśli nie przygotujesz sobie ergonomicznego stanowiska pracy, taki tryb stwarza idealne warunki do powstawania bólu w dolnym i górnym odcinku kręgosłupa, lędźwi, nogach, a nawet napięciowych bólów głowy. Chyba nie chcesz do tego doprowadzić?

Krzesło ukradzione z jadalni, czyli jak nie pracować

Foto.endorfina poczuła na własnym kręgosłupie, jak kończy się siedzenie przez kilkanaście godzin dziennie na niedostosowanym do pracy krześle. Oto jak opisała swoje wcześniejsze stanowisko, przy którym pracowała nad zdjęciami dla klientów:

„Podczas pracy przy komputerze wcześniej siedziałam przy zwykłym krześle podebranym z części jadalnej. Jak można sobie łatwo wyobrazić – było to bardzo niezdrowe. Przez niewygodne krzesło, nienaturalne pozycje ciała i brak ergonomii moje ciało wręcz płakało. Spięte barki, ból w plecach i kolanach mocno dawał się we znaki”.

Jak wyglądało przerabianie zdjęć w takich warunkach? Obejrzyj ten filmik i zobacz, jak nie pracować!

Nowe plecy? Nie, to tylko nowy fotel

Na szczęście krzesło kuchenne wróciło na swoje miejsce, a do gabinetu Pauliny zawitał ergonomiczny fotel dopasowany do wielogodzinnej pracy przed komputerem. Wybrany przez nią model daje możliwość regulacji niemalże w każdym miejscu. Wysokość, oparcie, zagłówek, podłokietniki – w fotelu Elzap to wszystko można dopasować do swojej sylwetki. 

Zapytaliśmy Paulinę, jakie były jej pierwsze wrażenia po przetestowaniu nowego stanowiska pracy. Co odpowiedziała?

„Jestem niesamowicie zadowolona. Fotel mogę dopasować pod siebie pod każdym kątem i widzę, jak mocno poprawiła się moja postawa w miejscu pracy. Najlepsze jest to, że ból pleców zniknął! Myślę, że duża w tym zasługa podparcia lędźwiowego, która niejako wymusza na mnie siedzenie w wyprostowanej pozycji. Do tego zniknął ból kolan, który mógł pojawiać się z braku ruchu (teraz częściowo stoję w pracy), a także nieodpowiedniego kąta/wysokości siedzenia”.

Odkrycie pracy biurowej na nowo – biurko z regulacją wysokości

Foto.endorfina wcześniej korzystała ze zwykłego biurka, które nie dawało możliwości zmiany wysokości blatu. Przez to miała ograniczone możliwości, jeśli chodzi o wprowadzenie ruchu podczas pracy, a ma to ogromne znaczenie dla zachowania zdrowej kondycji kręgosłupa.

Biurko z elektryczną regulacją wysokości od Elzap nie tylko pozwoliło Paulinie nauczyć się zdrowych nawyków w czasie pracy, ale także pomogło uwolnić nowe pokłady kreatywności.

„Testowałam pracę na stojąco przy biurku Elzap i uważam, że jest to świetne rozwiązanie w przypadku uczucia znużenia pracą. Podczas zmiany pozycji organizm w pewnym stopniu się wybudza, co w pracy kreatywnej jest niesamowicie potrzebne. Dodatkowo łatwiej wtedy o elementy rozciągania przy pracy, za co dziękują mi np. moje barki i odcinek szyjny. Praca na stojąco to dla mnie świetny sposób na urozmaicenie wielogodzinnej pracy przed komputerem”.

Nowa era kreatywności

Jak się okazuje, nowe meble nie tylko pomogły Paulinie wprowadzić w życie zdrowe nawyki pracy dynamicznej, ale także pozytywnie wpłynęły na komfort i satysfakcję z pracy. 

„Po kilkugodzinnej pracy przy komputerze na meblach Elzap czuję się zdecydowanie lepiej. Nie tylko od strony fizycznej. Mając tak świetnie wyposażone biuro domowe siadam/staję do pracy zdecydowanie chętniej i z większą przyjemnością”.

Na koniec zapytaliśmy naszą bohaterkę o to, komu poleciłaby meble Elzap. Jej odpowiedź nie pozostawiła żadnych wątpliwości.

„Wszystkim spędzającym dużo czasu przed komputerem! Jednak szczególnie branży kreatywnej, dla której uczucia znużenia często jest zabójcze dla pracy. Dzięki zmianom wysokości biurka, pracy siedzącej/stojącej możemy łatwo i szybko zmienić styl pracy, co może pobudzać naszą kreatywność. Dodatkowo meble świetnie sprawdzą się osobom z bólami pleców czy kolan. Mnie pomogło, więc wierzę, że innym także!”

Zostań bohaterem ergonomii

Jak widzisz, Paulina została bohaterką ergonomii i teraz w 100% może się skupić na zdjęciach dla klientów, a nie przeszywającym bólu. Jeśli Ty także pracujesz w branży kreatywnej i chcesz wykorzystać cały swój potencjał, dołącz do niej i zamów nowe meble od Elzap tutaj!

Strona startowa