Kolor we wnętrzu

Kolorowe, dynamiczne i wesołe, czy jednak odwrotnie: stonowane i wyważone lub wręcz monochromatyczne? Feria barw czy elegancja? Jakie powinno być biuro?

Na to pytanie nie ma - być może na szczęście - jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od naszych preferencji, branży w której pracujemy, wielkości i rodzaju pomieszczenia oraz innych zmiennych. Ważne, żeby wszystkie elementy we wnętrzu tworzyły dobrze skomponowaną całość, a wybrane kolory pasowały do jego przeznaczenia i nie wymknęły nam się spod kontroli.

 

 

Meble z PRL

Cofnijmy się na chwilę w przeszłość, w minionym systemie większość biur wyglądała podobnie. Oczywiście można było wyróżnić nazwijmy to „styl wysoki”, z błyszczącymi fornirami i bogato zdobionymi tkaninami oraz „niski”, zasobny w łuszczące się płyty wiórowe, przypadkowo dobrane krzesła i poobijane metalowe elementy biurek. Był też „mało złoty środek”, będący wypadkową tych dwóch skrajności oraz tego, co akurat „rzucili na rynek”. Kolorystyka we wszystkich była zbliżona i często dość posępna. Kto pamięta, nie tęskni, kto nie pamięta, niewiele stracił.


Kolorowe meble

Po latach szarego, nie tylko na gruncie biurowym PRL-u zachwyciły nas kolory. Kolorowe biura weszły przebojem na rynek. Błękitne, czerwone, a nawet wielokolorowe meble zestawiane ze sobą w dowolnych konfiguracjach trafiały w olbrzymią potrzebę zmian. Stały się symbolem nowoczesności, dynamiczności, przełamywania zakurzonych reguł. Dziś patrząc na stare zdjęcia, nie bardzo możemy uwierzyć, że komuś się podobały.

 

 

Kolor w biurze

Teraz nie ma już jedynej słusznej kolorystyki biurowej. Jednak jeśli nie jesteśmy profesjonalistami, na pewno łatwiej będzie nam nie popełnić błędów wybierając naturalne, stonowane barwy. Zwróćmy też uwagę na światło w pomieszczeniu, jeśli go brakuje, postawmy raczej na jasne, ciepłe odcienie, aby efekt nie był przytłaczający.

Warto też pamiętać, że w niektórych branżach - szczególnie tych związanych ze zdrowiem, czy urodą - pomieszczenia powinny budzić skojarzenie z czystością czy wręcz sterylnością dlatego najlepiej sprawdzi się biel lub delikatne pastele. W innych, konieczna jest klasyczna, wyważona elegancja, bo eksperymenty kolorystyczne raczej nie wzbudzą zaufania klientów.

Jeżeli jednak możemy i chcemy wybrać żywsze kolory, zadbajmy o to, aby ich połączenie nie było dziełem przypadku, niech ze sobą współgrają tworząc dobrze skomponowaną całość. Jeśli nie tworzymy wnętrza od podstaw, wybierając meble koniecznie weźmy też pod uwagę kolor ścian, podłóg i innych dodatków.

 

 

Jeśli o tym wszystkim nie pomyślimy, bardzo łatwo możemy przedobrzyć, a efekt będzie chaotyczny i przytłaczający. Nie zapominajmy o detalach. Czasami, jedna fatalnie dobrana pomarańczowa doniczka, może zepsuć cały efekt.

Jeśli mamy do dyspozycji małą przestrzeń, natłok kolorów może utrudnić nam skupienie i drażnić, dlatego barwy należy wprowadzać z wyczuciem. Najłatwiej użyć koloru jako pojedynczego, dynamicznego akcentu lub motywu przewodniego. Pamiętajmy jednak, że choć różowy czy czerwony fotel może być świetnym akcentem barwnym, źle użyty stanie się męczącą i dekoncentrującą plamą koloru. Dużo łatwiej wprowadzić szerszą paletę barw lub wręcz trochę z nimi poszaleć, na dużych przestrzeniach. Sprawdzą się też przy tworzeniu odrębnych stref biurowych, takich jak miejsca relaksu, części kuchenne czy miejsce służące do roboczych spotkań zespołu.

 

Wpływ kolorów na psychikę

Warto zastanowić się również nad tym, czy chodzi o kolor sam w sobie, czy o jakąś jego rolę. Nie lekceważmy wpływu kolorów na psychikę. Jeden podkręci dynamikę i ożywi nastrój, inny przeciwnie, wyciszy i pomoże w odstresowaniu pracowników. Nie zapominajmy też o kolorowych dodatkach, takich jak ekrany akustyczne, lampy czy pufy i inne siedziska .

Kolory mogą wprowadzić do naszego biura powiew świeżości i radości ale też utrudnić nam pracę i męczyć, dlatego najbezpieczniej jest poprosić o pomoc specjalistów od aranżacji wnętrz. Dobra wiadomość jest taka, że profesjonalne firmy zajmujące się sprzedażą mebli biurowych oferują usługę ALL IN, dzięki której zyskamy pewność, że kolory nie wymkną nam się spod kontroli, tylko pomogą stworzyć harmonijną i funkcjonalną przestrzeń.

 

Skontaktuj się z nami
a zaprojektujemy i urządzimy Twoje biuro w takich barwach, jakie Ci w duszy grają.


 

Może Cię również zainteresować:

 

 

Strona startowa