Jak wybrać krzesło biurowe

Jakie powinno być krzesło biurowe? Na które cechy zwrócić uwagę podczas zakupu? Przeczytaj nasz poradnik, poznaj 5 cech dobrego krzesła, a wybór stanie się prostszy.

Większość ludzi kupując nowe krzesło do biura potrafi ocenić, czy krzesło im się podoba, ale już niekoniecznie zna odpowiedzi na powyższe pytania. Dlatego postanowiliśmy przygotować poradnik, który w prosty sposób rozwieje ewentualne wątpliwości. Warto się z nim zapoznać, gdyż dobry fotel biurowy zapewnia wysoki komfort siedzenia, a jego właściwy dobór jest kluczowy dla zapewnienia sobie i swoim pracownikom zdrowego miejsca pracy. Każdy przecież chce pracować w komfortowych warunkach.

 

 

Zatem, do rzeczy - co cechuje doskonałe krzesło biurowe? Przeanalizujmy po kolei:

1. Odpowiednie siedzisko

Cóż, nie będzie to chyba zbyt odkrywcze jeśli zauważymy, że krzesło służy do siedzenia. Co za tym idzie, to właśnie siedzisko odgrywa w nim kluczową rolę. To na nim przez długie godziny spoczywa ciężar naszego ciała.

Co charakteryzuje dobre siedzisko?
  możliwość równomiernego rozprowadzenia masy ciała, dzięki czemu możemy wygodnie siedzieć przez cały dzień pracy,
  odpowiednia, najlepiej regulowana głębokość, powinniśmy móc wygodnie siedzieć z opartymi plecami i jednocześnie mieć zapewnione 7-10 cm odstępu pomiędzy siedziskiem a tyłem kolan.

 

 

2. Wsparcie lędźwiowe

Kolejna ważna kwestia to oczywiście oparcie. Krzesło biurowe zapewniające komfort użytkowania i zdrowie pracowników musi być wyposażone w regulowane wsparcie lędźwiowe. Regulacji powinna podlegać siła oraz pozycja wsparcia. Powinno zapewniać wygodny spoczynek plecom, a przy tym odzwierciedlać naturalny kształt kręgosłupa.

Wsparcie dolnej części kręgosłupa to istotny element ergonomicznego krzesła. Jeśli nie jest ono wyposażone w odpowiednie wsparcie tej części, wymusza na nas złą pozycję siedzenia, przez co naturalna krzywizna pleców może zostać zaburzona. Odpowiednie wsparcie lędźwiowe zapewnia też właściwą cyrkulację krwi i transport tlenu do mózgu, przez co jest się bardziej skoncentrowanym i produktywnym w pracy.

 

3. Duży zakres regulacji

Im lepsze krzesło biurowe tym szerszą gamę regulacji umożliwia. Prawie wszystkie krzesła biurowe zapewniają możliwość regulacji wysokości, jednak to jeszcze za mało, aby zapewnić ergonomię siedzenia. Dlatego najlepsze krzesła biurowe udostępniają regulację pr z ynajmniej w 5 miejscach.

Najważniejsze elementy, które powinny podlegać regulacji to:
  wysokość i głębokość siedziska,
  kąt nachylenia oparcia i siedziska,
  szerokość i wysokość podłokietników,
  wsparcie lędźwiowe,
  kontrola siły oporu.

 

4. Wykonanie z oddychających materiałów

Aby zapobiec szybkiemu przegrzaniu się i spowodowanemu tym dyskomfortowi, krzesła w naszym biurze powinno być wykonane z oddychających materiałów. Szczególnie polecamy te wykonane z membrany, która zapewnia bardzo dobrą cyrkulację powietrza, dzięki czemu dobrze odprowadza ciepło i zapewnia wyższy komfort nawet przy długim siedzeniu.

5. Podstawa na kółkach

Można by żartobliwie powiedzieć, że podstawa na kółkach, to podstawa. Dlaczego właściwie kółka są ważne? Dynamika pracy w biurze wymaga częstego sięgania po różne rzeczy położone dalej niż w najbliższym zasięgu ręki, a dalekie sięganie i nagłe ruchy mogą powodować nadwyrężenia, którym można zapobiec płynnie przesuwając się bliżej.

 

Podsumowując

Doskonałe krzesło biurowe zapewnia: naturalne podparcie kręgosłupa, indywidualną regulację i duży zakres ruchu. To najważniejsze kwestie, na które powinniście zwrócić uwagę podczas zakupów. Dzięki tym cechom, krzesło będzie nie tylko pasować do wnętrza ale też zapewni Wam wygodę, zdrowie i lepsze samopoczucie.

 

Zobacz nasze krzesła

o ergonomii wiemy wszystko,
chętnie zadbamy o Twoje zdrowie i komfort pracy!

Strona startowa