Co wziąć pod uwagę wybierając ladę do recepcji?

Klienci czują się komfortowo w recepcjach, które zostały zaprojektowane z troską o ergonomię oraz wyposażone w wysokiej jakości wygodne i estetyczne meble. Jednym z najważniejszych mebli, bez którego właściwie trudno sobie wyobrazić to pomieszczenie, jest lada recepcyjna.

W artykule: Jak stworzyć przyjazną recepcję? - do którego przeczytania serdecznie zapraszamy - pisaliśmy już o tym jak stworzyć recepcję, która będzie idealną wizytówką firmy i zaproszeniem do szeroko rozumianej współpracy. W kolejnym: Jakie meble wybrać do recepcji? - omówiliśmy pokrótce wszystkie meble niezbędne w tym pomieszczeniu. Dziś natomiast pomożemy Wam wybrać mebel najważniejszy - ladę recepcyjną. Jak już wspomnieliśmy, lada jest prawdziwą „królową recepcji”. Aby pełniła tę funkcję należycie, a my mogliśmy spoglądać na nią z dumą, musimy zadbać o to, by tworzyła układ optymalny zarówno z rodzajem prowadzonej przez nas działalności, jak i pomieszczeniem w którym będzie się znajdować.

 

Odpowiedni styl

Ważne też, aby jej wygląd dobrze współgrał ze stylem wystroju wnętrza. I choć może być przy tym ciekawym, wręcz wyróżniającym się akcentem, nie powinna przytłaczać całej przestrzeni i być wizualnie „męczącą”. W zależności od tego czym się zajmujemy, może charakteryzować się eleganckim, skromnym lub przeciwnie - awangardowym wyglądem, ale niezależnie od tego, zawsze musi być też wygodna i funkcjonalna. I to zarówno dla naszych pracowników, jak i gości. Tak, aby jedni i drudzy mogli korzystać z maksymalnego komfortu.

Ergonomia

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę poza wyglądem? Lada musi być dostosowana wielkością do ilości przewidzianych stanowisk pracy oraz do wielkości pomieszczenia w którym się znajduje. Nie może go ani dominować, ani być zbyt mała. Liczy się też wysokość - nieodpowiednia będzie zarówno lada za wysoka, jak i za niska, obie mogą utrudniać komunikację z klientami i być niewygodne dla pracowników. Nadmierne schylanie się lub konieczność ciągłego wstawania przełoży się na niepotrzebne zmęczenie i przeciążenie personelu. Wysokość powinna być dostosowana do sposobu pracy i pozycji w jakiej pracują pracownicy. Watro też przeanalizować czy potrzebujemy tylko stanowisk siedzących, czy również tych stojących. Być może najlepiej sprawdzi się umeblowanie pozwalające na swobodne zmiany pozycji pracy. Komfort podniesie też zaopatrzenie pracowników w udogodnienia takie jak ergonomiczne siedziska, maty antyzmęczeniowe, czy różnego typu uchwyty do monitorów.

 

 

 

Usytuowanie lady recepcyjnej

Jeśli to tylko możliwe, lada nie powinna znajdować się zbyt blisko miejsc siedzących dla gości. Niewielkie nawet oddalenie ułatwi pracownikom koncentrację. Oddzieli ich też od ewentualnych osób uciążliwych, które czasami w dobrej wierze chcą „zabawić” recepcjonistę historią swojego życia, a przy tym potrafią perfekcyjnie zdezorganizować jego pracę. Dystans pozwoli też na swobodne rozmowy telefoniczne, co może być szczególnie istotne w placówkach medycznych lub z pogranicza medycyny.

Męczące i utrudniające skupienie może być też usytuowanie bezpośrednio przy drzwiach zewnętrznych, szczególnie jeśli w danym miejscu panuje duży ruch. A w miesiącach zimowych czy przy kiepskich warunkach pogodowych ciągła ekspozycja na powiewy zimnego powietrza może negatywnie wpłynąć na zdrowie naszych pracowników. Pamiętajmy przy tym, że umiejscowienie recepcji powinno jednak pozwalać pracownikom na stałe monitorowanie osób wychodzących i wchodzących do pomieszczenia.

W dzisiejszych czasach warto również zwrócić uwagę na to, że obie wyżej wspomniane sytuacje narażają też pracowników na większy kontakt z wirusami.

 

Osłona blatu

Z tych i innych powodów, dobrze jeśli nasza lada będzie zaopatrzona w podwyższoną ściankę lub ścianki, które w różnej formie i umiejscowieniu występują w większości dostępnych modeli. Osłona nie tylko sprzyja skupieniu i poprawia komfort pracy, pomaga też stworzyć profesjonalne stanowisko pracy, a znajdujące się na ladzie przedmioty ukryć przed oczami osób odwiedzających. Dzięki temu przestrzeń recepcji będzie bardziej uporządkowana, a dokumenty - zawierające czasem wrażliwe dane - bezpieczne. W zależności od indywidualnych potrzeb przed zakupem warto się zastanowić czy potrzebujemy lady zakrytej w całości, czy tylko w mniejszej lub większej części.

Podświetlenie lady

Jeśli wnętrze naszej recepcji nie jest wystarczająco widne, pracujemy wieczorem lub w nocy albo też po prostu zależy nam na przykuwającym wzrok akcencie, warto przyjrzeć się ladom podświetlanym lub oferującym taką dodatkową możliwość. Odpowiednie światło to atrakcyjny detal, ale i ono musi dobrze korespondować z rodzajem prowadzonej działalności, co innego będzie dobrze odbierane w hostelu nastawionym na młodzieżowy ruch turystyczny, co innego w klinice dermatologicznej. Na szczęście do wyboru mamy wiele opcji, jak chociażby subtelne akcenty świetlne, podświetlane krawędzie lub cokoły czy dynamiczne efekty świetlne. Można też wybierać w kolorach podświetlenia.

 

 

Przechowywanie dokumentów

Zastanówmy się również ile potrzebujemy miejsca na przechowywanie dokumentów i dodatkowych akcesoriów. Zorganizujmy przestrzeń tak, aby pracownicy mogli mieć to czego potrzebują pod ręką i nie musieli często opuszczać miejsca pracy. Odpowiednia ilość miejsca do przechowywania sprzyja też zachowaniu, koniecznego w recepcji porządku.

Małe, duże, proste, awangardowe, nowoczesne, klasyczne, kolorowe… modeli lad recepcyjnych jest tak dużo, że każdy znajdzie wśród nich taki, który będzie mu odpowiadać. Poczynając od naprawdę małych, ale przy tym funkcjonalnie przemyślanych rozwiązań jak seria Ovo, po imponująco rozbudowane, umożliwiające pracę kilku osobom systemy modułowe jak np. Zip.

 

  • O konkretnych rozwiązaniach przeczytacie w naszym Przeglądzie lad recepcyjnych

  • Zajrzyjcie do naszego sklepu i odkryjcie szeroką gamę lad recepcyjnych, które znajdują się w naszej ofercie.

Strona startowa