Jak prawidłowo siedzieć przy biurku?

Aby praca przy komputerze była dla nas przyjemna i nie sprawiała bólu, ważne jest utrzymanie odpowiedniej postawy. Unikniemy przykrych konsekwencji zdrowotnych i nie będziemy musieli obawiać się, że nasza wydajność z czasem zmaleje. Jak więc prawidłowo siedzieć przy biurku?

 

 

Kręgosłup to podstawa

Aby krzesło było dostosowane do anatomicznej budowy ciała, czyli ergonomiczne, powinno spełniać pewne kryteria, jeśli chodzi o plecy. Szczególnie mowa tu o części lędźwiowej, ale i barkach, powinny przylegać do oparcia, ale jednocześnie być wyprostowane. Przydatna jest więc regulacja oparcia i siedziska, by dopasować je do naszej wysokości i budowy ciała. Siedząc kolana powinny znajdować się nieco niżej niż biodra, by krew swobodnie mogła transportować tlen i krew do mózgu.

W kształt litery L

Ramiona i nadgarstki łatwo mogą ulec przeciążeniu. Unikniesz go kładąc je równolegle do podłogi. Nie zapominaj o trzymaniu łokci z boku ciała, zgiętych pod kątem 90 stopni. Tworząc coś na kształt litery L zapewniasz swoim ramionom wygodną i prawidłową postawę. Jeśli czujesz, że biurko nie jest dostosowane do budowy Twojego ciała i uniemożliwia Ci takie ułożenie rąk, wybierz biurko z regulowaną wysokością. Choć funkcjonalność ta wydaje się zbędna, może bardzo urozmaicić pracę przy biurku i dać wiele możliwości.

 

 

Nie zapominaj o nogach

Z przyzwyczajenia, szczególnie kobiety, krzyżują nogi podczas siedzenia. Może to mieć swoje konsekwencje w postaci złej postawy ciała, a także utrudnionego krążenia krwi. Stopy powinny płasko spoczywać na podłodze.

Ćwicz w trakcie pracy

Choć brzmi abstrakcyjnie, to łączy się z punktem “w kształt litery L”. Mając biurko z funkcją regulacji wysokości możemy dostosować je tak, by pracować na stojąco. Warto wykorzystać tą szansę na wprowadzenie odrobiny ruchu i wprowadzić ćwiczenia fizyczne, na przykład wzmacniające mięśnie nóg. Nie musisz ograniczać się tylko do siedzenia na krześle, możesz zamienić je na piłkę gimnastyczną. Z takiego biurka może korzystać więcej niż jedna osoba, wystarczy dostosować wysokość do swojego ciała.

Strona startowa