Jak zadbać o akustykę w firmie?

Jeśli zadajecie sobie pytanie, czy warto zadbać o akustykę w biurze, to odpowiedz jest tylko jedna i brzmi - zdecydowanie tak! Komfort akustyczny przekłada się bowiem bezpośrednio na ogólny poziom komfortu w pracy.

Hałas potrafi być naprawdę dokuczliwym problemem. Spotykamy się z nim dużo częściej niż byśmy sobie tego życzyli i niestety wpływa on negatywnie na różne sfery naszego życia. W pracy rozprasza uwagę powodując problemy ze skupieniem, przez co utrudnia wykonywanie zadań zawodowych. Jest też źródłem stresu i potęguje zmęczenie. Dlatego należy zrobić co tylko w naszej mocy, aby go wyeliminować lub przynajmniej zdecydowanie zminimalizować.

Lekceważony problem

Kiedy urządzamy nowe biuro, często kierujemy pełną uwagę na jego wystrój i estetykę zastosowanych rozwiązań oraz - coraz częściej - na ich użyteczność. Świadomi wagi odpowiedniego wyboru uważnie dobieramy fotele biurowe, biurka i inne meble. W końcu dbałość o komfort pracowników przekłada się też na efekty ich pracy i przyczynia do sukcesu firmy. Pamiętamy też o zapewnieniu odpowiedniego oświetlenia, a także ogrzewania i wentylacji. Z uwagi na ocieplający się klimat, również klimatyzacja staje się coraz częściej standardem. Jednak w ferworze planowania oraz realizacji planów, bardzo często zapominamy o zapewnieniu właściwej akustyki. Być może wynika to z faktu, że o ile już przy pierwszym spojrzeniu łatwo ocenić estetykę, jasność pomieszczenia czy zweryfikować wygodę mebli, o tyle niewłaściwa akustyka wnętrza może na początku nie rzucać się w oczy, a właściwie raczej uszy.

Hałas wewnętrzny

Dopiero kiedy biuro zaczyna „żyć pełnią życia”, pojawiają się pracownicy i włączamy różnego typu urządzenia, ten błąd w projektowaniu wychodzi na jaw. I niestety mocno dokucza. Warto bowiem pamiętać, że tak naprawdę, aby wywołać hałas wystarczą zwykłe nakładające się na siebie rozmowy, toczone telefonicznie czy bezpośrednio pomiędzy pracownikami, stukanie w klawiatury oraz jednoczesna praca urządzeń biurowych jak drukarki, ksero, a nawet stojący w nieodpowiednim miejscu ekspres do kawy lub czajnik elektryczny.

Hałas zewnętrzny

Bywa też tak, że dodatkowo lub wręcz głównie, dają się nam we znaki nie tyle dźwięki naszego biura, co te dostające się do niego z zewnątrz, z sąsiednich firm, warsztatów, sklepów czy po prostu dochodzące prosto z ulicy.

Analiza akustyczna okolicy

Jak temu zaradzić? W sytuacji idealnej można by zacząć od tego, żeby - zanim przystąpimy do budowy czy adaptacji lokalu lub też po prostu wynajęcia biura - uważnie „posłuchać okolicy”. I to najlepiej w takich godzinach, w jakich zamierzamy w nim pracować. Dzięki temu, zanim problem wysokiego poziomu hałasu w okolicy stanie się naszym problemem, będziemy mogli zrezygnować z felernej lokalizacji lub też odpowiednio wyciszyć pomieszczenia.

Ściany, okna, podłogi i sufity

Jeśli rozpoczynamy tworzenie biura od zera czy też od generalnego remontu, to jesteśmy w dość komfortowej sytuacji. Nie zawsze będziemy mogli co prawda zadbać o odpowiednią izolację elewacji, ale możemy np. wybrać okna o zwiększonej izolacyjności akustycznej, a już na pewno zadbać o akustykę wnętrza. Dobra izolacja akustyczna ścian i podłogi, czy wyposażenie biura w sufit akustyczny, może naprawdę sporo zmienić. Istotne są nawet takie elementy jak odpowiednio dobrane wykładziny czy specjalne tynki.

Systemy akustyczne

Nie zawsze jednak możemy wszystko idealnie urządzić od podstaw. Często musimy poprawić to, co już jest i co delikatnie mówiąc nie jest doskonałe lub po prostu dopracować i uzupełnić, tak aby osiągnąć pożądany efekt. To moment na zastosowanie różnego rodzaju specjalistycznych rozwiązań, które poprawią akustykę naszego pomieszczenia. Warto wykorzystać praktyczne, sprawdzone rozwiązania jak: panele i przegrody biurkowe, panele wolnostojące oraz wiszące, panele ścienne czy budki akustyczne. Jeśli ich doborem zajmiemy się już na etapie projektowania wnętrza, to łatwiej uzyskamy spójność wizualną i kolorystyczną. Jednak - na szczęście - jest tyle różnorodnych uniwersalnych lub wręcz przeciwnie - niestandardowych rozwiązań, że z całą pewnością uda nam się dobrać takie, które będą idealnie pasować do naszej firmy. Warto też wspomnieć, że w poprawie warunków akustycznych może nam też pomóc „zaproszenie” do wnętrz firmowych roślin, np. w oryginalnej i efektownej formie ścianek roślinnych.

Organizacja stref w pracy

Nie bez znaczenia jest też odpowiednia organizacja życia firmy. Warto zastosować podział na strefy. Tworząc nie tylko wyizolowane miejsca zebrań i cichej pracy, ale też oddzielne miejsca do odpoczynku. Wtedy nieformalne spotkania podczas przerwy na kawę czy lunch nie będą odbywały się pomiędzy miejscami pracy innych, potrzebujących skupienia, pracowników. Pomocne może być też wprowadzenie odpowiednich zasad pracy, które będą miały na celu wyeliminowanie zbędnych dźwięków.

 

Jeśli podejdziemy do kwestii akustyki kompleksowo i potraktujemy ją jako istotny czynnik, wpływający na komfort pracy oraz zastosujemy dostępne rozwiązania, na pewno uda się nam wygrać z hałasem albo chociaż zniwelować go do granic powszechnie akceptowalnych. Dodatkowo, warto pamiętać, że poziom hałasu w biurze jest regulowany również przepisami BHP, a przekroczenie norm w tej dziedzinie, może skutkować nałożeniem na pracodawcę kary.

Strona startowa