Jak wybrać biurko i nie utonąć w oceanie możliwości

Chcemy czy nie, przy biurkach spędzamy znaczną część życia. Podczas pracy, nauki, a nawet - szczególnie ostatnio - czasu wolnego. Dlatego zanim je kupimy, warto przemyśleć własne potrzeby i przyglądnąć się wnikliwie wyjątkowo bogatej ofercie.

Parafrazując znaną historię z koniem, można by powiedzieć „jakie jest biurko, każdy widzi”. Cztery nogi i blat. Czyżby? No właśnie - nic bardziej mylnego! Kiedyś być może wybór był ograniczony, dziś mamy prawie niekończący się wachlarz możliwości. Dlatego nie warto zdawać się na przypadek. Biurko powinno być dobrze dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb i stylu pracy. Czym zatem kierować się wybierając? Jakie mamy możliwości i na co musimy zwrócić uwagę zanim dokonamy zakupu?

 

 

Ergonomia

To podstawa, a w dodatku postawa ;) Źle dobrane biurko nie tylko obniży komfort naszej pracy czy nauki, czyniąc ją przy okazji mniej produktywną, ale też przyczyni się do problemów ze zdrowiem. Dlatego zawsze należy indywidualnie dobrać wysokość, szerokość i głębokość biurka. Gdyż - wracając do kwestii postawy - bez tego zdecydowanie nie uda nam się utrzymać właściwej pozycji ciała przy pracy. A to oznacza, wyżej wspomniane kłopoty.

 

 

Jeśli nie pasują nam biurka o stałej wysokości, to też żaden problem. Część tradycyjnych modeli, jak chociażby biurka Duo-C umożliwia pewien zakres regulacji, a jeżeli to wciąż za mało, poszukajmy biurka z wysokością regulowaną elektrycznie .

  • Biurka elektryczne, o co chodzi? Zobacz!

Decydując się na konkretny model warto też zwrócić uwagę na łatwy i wygodny dostęp do ewentualnych szuflad czy półek. Przy większych biurkach w swobodnym sięganiu poza zakres naszych ramion pomoże odpowiednio dobrane krzesło na kółkach.

 

 

Wielkość biurka

To wypadkowa naszych potrzeb i metrażu pomieszczenia, w którym mebel będzie się znajdować. Duży blat przyda się osobom potrzebującym sporej przestrzeni roboczej, architekt będzie mógł rozłożyć na nim swoje rysunki, a krawcowa wykroje. Docenią go osoby lubiące otaczać się sporą ilością przedmiotów i gracze komputerowi. Takie biurka najczęściej wybierane są też do gabinetów, aby ułatwić pracę nad licznymi dokumentami i podkreślić prestiż osób za nimi zasiadających. Sukces nie kojarzy się przecież z małym wciśniętym w kąt stoliczkiem…

Z kolei na niewielkich przestrzeniach czy to biurowych, czy domowych i dla osób pracujących wyłącznie na komputerze lub - tym bardziej - laptopie, dobrze sprawdzą się mniejsze blaty. Zadowolą one też miłośników ascetycznego wyposażenia biurka i takiegoż podejścia do pracy. Tylko oni i laptop - idealny porządek, żadnych zbędnych rozpraszaczy. To też brzmi bardzo dobrze!

 

 

Kształ biurka

Do wyboru mamy dodatkowo różne kształty biurek. Standardem są zróżnicowanej wielkości biurka prostokątne, nie jest to przypadek gdyż kształt ten zwykle umożliwia najlepsze wykorzystanie i rozplanowanie zarówno przestrzeni biurowej jak i samej przestrzeni na blacie. Stosunkowo często możemy też spotkać, przydatne w wielu przypadkach, biurka łamane - narożne. Rzadziej znajdują zastosowanie biurka kwadratowe czy owalne. Te ostatnie najczęściej występują w grupie biurek menadżerskich jak chociażby to z zestawu klasycznych mebli gabinetowych Status Owalny Natura.

W firmach, szczególnie tych większych, dobrze sprawdzą się systemy wieloosobowe np. seria TYPE-A, połączone wspólnym stelażem. Dzięki nim, na tej samej przestrzeni możemy zmieścić więcej stanowisk pracy niż w przypadku biurek ustawionych pojedynczo. Nowoczesna konstrukcja umożliwia również swobodne rozbudowywanie i modyfikacje zestawu, w zależności od zmieniających się potrzeb. Jeśli zdecydujemy się na system wielostanowiskowy warto rozbudować go o różnego typu przegrody i osłony, podnoszące komfort pracy.

Atrakcyjny design 

Nieważne czy nasze miejsce pracy znajduje się w firmie, czy w domu, biurko powinno pasować do wystroju wnętrza. Nawet jeżeli przestrzeń nie została zaprojektowana i zaaranżowana od podstaw jako całościowa koncepcja, nie powinniśmy mieć z tym problemu. Do wyboru poza wielkością i kształtem, mamy  bowiem niemalże nieograniczony zestaw modeli oraz nie mniej szeroką gamę kolorów, stylów i materiałów oraz ich kombinacji.

Nie zapominajmy przy tym, że zarówno nasze wnętrza jak i potrzeby się różnią, dlatego to co sprawdzi się w jednej firmie lub mieszkaniu, mimo niepodważalnie atrakcyjnej formy, nie musi sprawdzić się w innych. Atrakcyjny wygląd to zdecydowanie ważna kwestia, ale kiedy zdecydujemy się już na konkretny model pamiętajmy, że liczy się też jego codzienne użytkowanie. 

 

 

Wykonanie i funkcjonalność

Zatem - codzienne użytkowanie. Tak, to ten moment, w którym przychodzi nam zapłacić cenę - bywa, że wysoką - za miłość od pierwszego wejrzenia. Do ażurowych nóżek, fikuśnych blacików, pięknych słoi surowego drewna… Przykłady można mnożyć w nieskończoność, pewne jest to, że jeżeli nie zwróciliśmy uwagi na użyteczność i jakość, możemy zafundować sobie spore kłopoty.

Pamiętajmy zatem, że nie wszystkie materiały sprawdzą się w każdych warunkach i nie wszystko co atrakcyjnie wygląda, jest wygodne. Zastanówmy się czy na co dzień będzie nam odpowiadał zimny szklany blat, a miękkie drewno nie ulegnie szybkiemu zniszczeniu. Weźmy też pod uwagę, że niektóre powierzchnie brudzą się szybciej lub trudniej je wyczyścić. Niezależnie od tego na jaki typ biurka ostatecznie się zdecydujecie, sprawdźcie też jego stabilność, solidność i - koniecznie - wykonanie. 

Jeśli wybór będzie dobrze przemyślany, na pewno bez trudu znajdziecie biurko, które pozostanie z Wami na długie lata owocnej współpracy.

Strona startowa