Dobre biurko, czyli jakie?

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu biurka, aby wybrać takie, które będzie dla nas najbardziej odpowiednie? Prezentujemy poradnik, który powinien ułatwić Wam wybór.

 

 

Biurko ma być wygodne, ergonomiczne i estetyczne, musi też pasować do wnętrza, w którym będzie się znajdować. O tym jak wiele mamy opcji do wyboru pisaliśmy w artykule „Jak wybrać biurko i nie utonąć w oceanie możliwości”.

Skoro wiemy już jakie może być biurko, skupmy się teraz na tym, jakie być powinno. Bo o ile to czy wybierzecie kolor dębu, najbielszej bieli czy dojrzałego avocado nie ma kluczowego wpływu na Waszą pracę - choć oczywiście przyjemniej się pracuje przy sprzętach, których kolor nam odpowiada i w ładnie zaprojektowanych wnętrzach - to inne cechy i owszem mają. I powinniśmy dążyć do tego, żeby był to wpływ pozytywny. Przeczytajcie nasz poradnik, aby nie umknęło Wam to co najistotniejsze, a nowe biurko służyło długo - pomagając, a nie utrudniając pracy.

Na co więc zwrócić szczególną uwagę?
Tradycyjnie, przeanalizujmy po kolei:

 

 

Wysokość biurka

Po pierwsze i najważniejsze, biurko musi mieć dobrą wysokość, należy ją koniecznie dopasować do wzrostu użytkownika. Siedząc przy nim, powinniśmy móc swobodnie zgiąć ręce pod kątem prostym i wygodnie oprzeć je na blacie, nie możemy się przy tym garbić. Zarówno wysokość jak i głębokość muszą też gwarantować wygodne umieszczenie nóg pod blatem. Jeżeli jesteśmy ponadprzeciętnie wysocy lub wręcz przeciwnie. Kupujemy biurko dla szybko zwykle rosnącego ucznia albo takie, z którego mają korzystać osoby o różnym wzroście, warto pomyśleć o modelu z regulowaną wysokością. Umożliwi nam nie tylko idealne dopasowanie, ale też opcję prostej zmiany pozycji, w tym pracę na stojąco.

  •  Biurka elektryczne, o co chodzi? - zobacz!

Wielkość blatu

Powierzchnia blatu zależy w głównej mierze od indywidualnych potrzeb użytkownika. Powinna być dopasowana do specyfiki jego pracy oraz możliwości przestrzennych wnętrza, w którym będzie się znajdować.  Zastanówmy się co musimy na nim koniecznie zmieścić, a szacując głębokość weźmy też pod uwagę, że jeśli pracujemy przed monitorem, powinien on stać około 50 cm od naszej twarzy.

Jeśli nie przewidzieliśmy innego, właściwego do pracy oświetlenia, nie zapomnijmy, że na biurku - najczęściej po stronie przeciwnej niż ręka, której głownie używamy, musi zmieścić się jeszcze odpowiednia  lampka.

Wymierzmy też dokładnie przestrzeń na której ma się znajdować biurko. Ustawienie mebla nie może kolidować z innymi sprzętami znajdującymi się w biurze, utrudniać przejścia czy otwarcia okna (tu weźmy też pod uwagę wysokość sprzętów, które będą stały na blacie np. właśnie lampy czy monitora). Nie zapomnijmy też o zachowaniu odpowiedniej przestrzeni na krzesło.

 

Dopasowanie biurka do krzesła

Skoro pojawił się już temat krzesła, warto zauważyć, że stanowi ono z biurkiem nierozłączny duet. Dopiero odpowiednio dopasowany pozwoli nam uzyskać pełną wygodę i właściwą pozycję ciała. Dobre krzesło musi zapewnić naturalne podparcie kręgosłupa, możliwość indywidualnej regulacji i spory zakres ruchu.

Jednak nawet najlepsze krzesło nie pomoże jeśli źle dobierzemy wysokość biurka. Przy zbyt niskim będziemy musieli garbić się i pochylać, co uniemożliwi właściwe podparcie pleców i wygodne ułożenie rąk. Przy za wysokim, nawet jeśli zniwelujemy różnicę wysokości regulując krzesło, trudno będzie nam utrzymać nogi we właściwej pozycji, a ucisk krawędzi siedziska pod kolanami, utrudni krążenie krwi i spowoduje cierpnięcie nóg. Przy biurkach przeznaczonych do pracy o bardziej dynamicznym charakterze, często w różnych pozycjach, można wybrać bardziej aktywne siedzisko jak np. stołek Mickey, które posłuży również jako wsparcie podczas pracy na stojąco.

 

 

Nośność biurka

Biurka różnią się między sobą dopuszczalnym obciążeniem. Warto dokładnie sprawdzić tę informację przed zakupem, aby mieć pewność, że wytrzyma ono ciężar naszego sprzętu, zachowując odpowiednią stabilność.

Wykonanie z odpowiednich materiałów

Aby zapobiec zbyt szybkiemu zużyciu i zniszczeniu mebla, należy wybrać taki, który wykonany jest z materiałów dopasowanych do rodzaju i intensywności naszej pracy.

Dodatkowe elementy

Kiedy zdefiniujemy już dokładnie nasze potrzeby i możliwości ich realizacji, zastanówmy się czy przy naszym biurku potrzebujemy dodatkowe miejsce do odkładania i przechowywania. Szuflady, nadstawki, kontenery - możliwości jest wiele. Mogą być zintegrowanymi częściami naszego biurka lub stanowić dodatkowe elementy. Dobierzmy takie, które najlepiej sprostają naszym potrzebom. Upewnijmy się wcześniej, że w przewidzianym dla nich miejscu, wszystkie szuflady i szafki będzie można bez problemu otwierać i wygodnie z nich korzystać.  Jeżeli dodatkowo planujecie dokupić akcesoria takie jak np. uchwyty do monitorów, organizery do kabli lub różnego typu przegrody i ekrany, sprawdźcie koniecznie czy da się je zamontować na wybranym modelu biurka.

 

 

Jeśli do tej pory mieliście dylemat na jaki model biurka się zdecydować, mamy nadzieję, że  poniższy poradnik pomógł Wam w wyborze i rozwiał wątpliwości. A skoro już wiecie czego szukać...
 

  • Koniecznie zobaczcie szeroką gamę naszych biurek - bez problemu znajdziesz takie, które sprosta wszystkim Waszym potrzebom!

 

Strona startowa