Home office: ułatw sobie pracę w domu

Ostatni rok sporo pozmieniał w naszym życiu. Wpłynął właściwie na wszystkie jego sfery, w tym też - i to bardzo mocno - na naszą pracę. Wiele osób chcąc nie chcąc, musiała się przestawić na pracę w domu. Poniżej podsuwamy kilka prostych rad jak można ją sobie ułatwić.

Miejmy nadzieję, że szczepienia poprawią sytuację i czwarta fala nie utopi naszych marzeń o popandemicznej wolności. Jednak pewnych zmian nie da się już powstrzymać. Praca w domu, do której przekonało się wielu - często wcześniej niechętnych - pracodawców będzie dużo powszechniejsza niż przed epidemią.

 

 

Na czym właściwie polega problem z home office? Przede wszystkim na zmianie warunków pracy. Często praca w domu to, powiedzmy sobie szczerze, taka trochę prowizorka. Na kolanie, na kanapie, przy stole w kuchni lub w tym pokoju, który kiedyś był właściwie graciarnią, a teraz nazywa się biurem, ale poza tym nic się w nim nie zmieniło. W takich warunkach trudno o skupienie. Co zatem zrobić żeby pracowało nam się lepiej?

Miejsce do pracy

Wybierz w domu jedno odpowiednie miejsce. Praca przy stole w kuchni nie musi być złym rozwiązaniem, ale przy zadaniach wymagających skupienia i spokoju zdecydowanie lepiej sprawdzi się osobne pomieszczenie. Jeśli jest to nierealne, spróbuj znaleźć takie miejsce, które zapewni Ci jak najwięcej spokoju i umożliwi skupienie. Tour pomiędzy kanapą, stołem, a balkonem grozi chaosem w głowie i w pracy. Jeżeli zupełnie nie masz się gdzie podziać, a Twoje dziecko chodzi do szkoły i posiada własny pokój, rozważ możliwość skorzystania z niego pod jego nieobecność. Tu pomocne będzie biurko elektryczne, które szybko możesz podwyższyć lub obniżyć dostosowując do swojego wzrostu.

 

Meble do home office

Skoro już o biurkach mowa, to kiedy znajdziemy już odpowiedni kąt do pracy zastanówmy się, jak go wygodnie urządzić. Zróbmy listę rzeczy, których potrzebujemy i wymierzmy dokładnie ile mamy na nie miejsca, tak żeby ustawić meble dogodnie dla nas, ale też zgodnie z zasadami ergonomii. Unikniemy wtedy przykrych niespodzianek, kiedy to brakuje nam tego nieszczęsnego pół centymetra do wstawienia już kupionego biurka. Tu, pamiętajmy żeby mierząc miejsce przy ścianie pamiętać o listwach przypodłogowych, jeśli takie posiadamy.

Wybierając meble postawmy na dobrej jakości, ergonomiczne krzesło i dopasowane do naszych potrzeb biurko. Jeśli mamy osobny pokój możemy bardziej zaszaleć, warto wtedy zatroszczyć się o dodatkowe miejsca do przechowywania potrzebnych nam w pracy akcesoriów i dokumentów. Przyda się większe biurko z szufladami lub dodatkowe kontenery, które na pewno pomogą w organizacji biura. Być może np. z uwagi na małe dzieci, warto wybrać te zamykane na kluczyk.

 

Jeśli jednak musisz zadowolić się kątem w salonie czy sypialni, tym bardziej musisz wszystko dokładnie zaplanować, dbając przy tym o zachowanie stylu pasującego do reszty wnętrza. Skup się wtedy przede wszystkim na tym, aby siedzieć zdrowo i wygodnie. Nie na taborecie, a jeśli tak, to na aktywnym jak np. nowoczesne siedzisko Selo.

Uporządkuj przestrzeń i głowę. Kiedy już przygotujesz swoje miejsce do pracy pozbądź się „rozpraszaczy”. W domu jest ich zwykle więcej niż w biurze. Usuń wszystkie te przedmioty, które będą Ci przeszkadzać lub kierować Twoje myśli na tory, inne niż zadania do wykonania. Dbaj o porządek. W biurze zwykle nie odkładamy siedmiu kubków na biurko, nie róbmy tego też w domu, nawet jeżeli nikt nie patrzy. W zachowaniu porządku na biurku pomogą Ci też wyżej wspomniane szuflady i meble do przechowywania.

 

Niektórzy lubią pracować w samotności, inni są bardziej kreatywni kiedy mogą sobie pozwolić na wymianę poglądów i burzę mózgów. Niezależnie od preferencji, jedni i drudzy muszą czasami brać udział w spotkaniach online. Warto zadbać o to, aby w naszym domowym biurze przestrzeń z tylu za krzesłem dawała taką możliwość. Zadbajmy o to, aby widok za naszymi plecami nie był dla nas lub innych krępujący.

Zróbmy plan dnia i trzymajmy się go

Rozdzielmy przy tym zdecydowanie kwestie domowe i zawodowe. Lista zakupów i rzeczy do zrobienia w pracy nie może być wspólna. W przeciwnym wypadku nic nie będzie do końca zrobione, a gonitwa myśli nas wykończy. Poproś domowników, aby w miarę możliwości nie przerywali Ci pracy, wyłącz też powiadomienia z prywatnych mediów społecznościowych. Jeśli szybciej poradzisz sobie z obowiązkami, będziesz miał później więcej czasu na życie rodzinne i towarzyskie.

Rozwiązania które mogą pomóc

Wybierając meble przyglądnij się też nowoczesnym rozwiązaniom ułatwiającym pracę. Jest ich naprawdę sporo. Warto zaopatrzyć się chociażby w bezprzewodowe słuchawki czy ładowarkę, którą łatwo można zamontować na większości dostępnych blatów, pasujące do naszego monitora ramię, powiększy z kolei ilość miejsca na biurku i ułatwi pracę w ergonomicznej pozycji.

 

 

Róbmy przerwy w pracy

W tej kwestii akurat home office działa niewątpliwie na naszą korzyść. W biurze trudniej rozłożyć matę i pozwolić sobie na 20-minutową przerwę na jogę czy spacer z psem. Krótki odpoczynek korzystnie wpłynie na nasze zdrowie i skupienie. Korzystajmy z niego jednak rozsądnie, przerwa na kolejny odcinek serialu, to zdecydowanie kiepski pomysł.

Przez lata panowało osobliwe przekonanie, że praca w domu to taka praca trochę na niby. Ten problem znają wszyscy, którzy home office praktykowali zanim stało się to konieczne. Dziś większość ludzi miała już okazję przekonać się, że to wcale nie takie proste i wymaga świetnej organizacji, wewnętrznego porządku i sumienności. Nie jest to zdecydowanie opcja dla każdego, ale powyższe zasady zdecydowanie mogą ją ułatwić.

Strona startowa