Jak zdrowo pracować przy komputerze? Porady fizjoterapeutki
Uciążliwy ból pleców, zesztywniała szyja i ociężałe nogi pomimo siedzenia przez 8 godzin – jeśli na co dzień pracujesz przed komputerem, na pewno bardzo dobrze znasz te dolegliwości. Musisz wiedzieć, że Twoja codzienność wcale nie musi tak wyglądać. Kluczem do dobrego samopoczucia jest ergonomiczne miejsce pracy. Jak je stworzyć i o czym należy pamiętać, aby uchronić się przed bolesnymi dolegliwościami kręgosłupa? Zapytaliśmy o to fizjoterapeutkę Alicję Tupaj-Wilczak, która przetestowała meble Elzap.
Idealna postawa do pracy to mit?
W Internecie można znaleźć mnóstwo poradników na temat tego, jaką pozycję powinno się przyjmować podczas pracy przed komputerem. Okazuje się jednak, że nawet najdroższe meble ergonomiczne nie zapewnią dobrego samopoczucia po pracy, jeśli zbyt długo będziesz przebywać w jednej pozycji.
„Nie istnieje żadna idealna pozycja siedząca, która po dłuższym czasie nie wpłynie negatywnie na nasz organizm” – mówi stanowczo Alicja Tupaj-Wilczak, która prowadzi własny gabinet fizjoterapii. Dlatego w ciągu dnia należy pamiętać o ciągłym ruchu, nawet w zakresie swojego biurka.
O tym, dlaczego prawidłowa postawa to mit, opowie Ci Alicja w tym materiale wideo. Kliknij, by poznać prawdę!
Wstań i zadbaj o swoje zdrowie
W tym momencie możesz pomyśleć, “jak mam być w ciągłym ruchu, skoro mam mnóstwo rzeczy do zrobienia na komputerze i nie mogę opuścić stanowiska pracy?”. Jeśli zdecydujesz się na biurko z elektryczną regulacją wysokości Elzap, to nie będzie dla Ciebie problem. Za pomocą jednego przycisku możesz zmieniać położenie blatu i pracować na przemian na stojąco, siedząco lub na przykład wykonując ruchy bioder na piłce gimnastycznej.
“Czy od stania też nie będą bolały mnie nogi i plecy?”– takie pytanie równie często pada w gabinecie fizjoterapii. Otóż jeśli będziemy pamiętać o regularnych zmianach pozycji, praca stojąca może mieć pozytywny wpływ na kondycję całego organizmu. Dowodzą tego badania naukowe, które przywołuje nasza ekspertka.
Zbyt długo siedzisz? Grozi Ci niebezpieczeństwo
Nasza ekspertka często przyjmuje pacjentów, którzy codziennie spędzają od 8 do nawet 12 godzin przed komputerem. Przez to widzi, jakie skutki przynosi praca na przypadkowych meblach pożyczonych z salonu lub jadalni.
„Pacjenci, którzy wykonują pracę biurową, najczęściej skarżą się na bóle dolnego i górnego odcinka kręgosłupa. Dolegliwości odcinka lędźwiowego z parestezjami kończyn dolnych, bóle szyi, a także napięciowe bóle głowy to tylko kilka dysfunkcji, które odczuwają pacjenci podczas pracy. Objawy te są często wielowymiarowym problem, a jednym z kluczowych rozwiązań jest zapewnienie ergonomicznego stanowiska pracy”.
Zastanawiasz się pewnie, jakie kryteria powinno spełniać Twoje miejsca pracy, aby było ergonomiczne. W filmiku poniżej znajdziesz 5 porad od fizjoterapeutki, dzięki którym dowiesz się, jakie funkcje powinny mieć Twoje nowe meble biurowe.
„W 2001 roku przeprowadzono badanie, w którym zbadano obciążenie odcinka lędźwiowego podczas pozycji siedzącej i stojącej. Wyniki, wykazały, że długotrwałe siedzenie skutkowało znacznie większymi obciążeniami dolnego odcinka kręgosłupa niż te, których doświadczał kręgosłup lędźwiowy podczas stania. Dodatkowo badania dowodzą, że osoby, które przyjmowały wiele różnych pozycji, wykonywały ruchy, które wydawały się zapobiegać obciążeniom statycznym kręgosłupa”.
Dlatego tak ważne jest, aby Twoje miejsce pracy było wyposażone w meble, które umożliwi Ci ciągłe zmiany.
„Nasz organizm wymaga ruchu zarówno w celu odżywiania ważnych struktur kręgosłupa jak i zapewnienia okresowego odpoczynku mięśni. Częste zmiany pozycji, wiercenie się, wstawanie, a przede wszystkim regularna aktywność fizyczna pozwala prawidłowo odżywić kręgosłup i zapobiec zmianom degeneracyjnym” – podkreśla Alicja Tupaj-Wilczak.
Jakie powinny być meble ergonomiczne?
Skoro już wiesz, że zdrowa postawa to taka, którą regularnie zmieniasz, potrzebujesz mebli, które Ci to umożliwią. Dlatego podczas wyboru biurka i fotela do pracy upewnij się, że możesz w nich indywidualnie dostosować każdy parametr do swojej sylwetki. W końcu innego ustawienia będzie wymagał pierwszoklasista, a innego osoba pracująca zdalnie.
To, jak maksymalnie wykorzystać ergonomiczny potencjał mebli Elzap, zademonstruje fizjoterapeutka Alicja na przykładzie biurka i fotela, które wybrała do swojego gabinetu. Zobacz tutaj!
Meble Elzap przetestowała fizjoterapeutka. Zobacz, jak je oceniła
Ze względu na swoją profesję Alicja Tupaj-Wilczak nie od dziś stara się pamiętać o regularnych zmianach pozycji. Niestety nie było to takie łatwe podczas pracy na meblach bez możliwości regulacji. Dopiero nowy fotel i biurko Elzap wprowadziły nową jakość do jej gabinetu.
„Teraz odczuwam zdecydowaną różnicę w porównaniu z poprzednimi meblami. Oprócz możliwości dopasowania parametrów produktów pod moją postawę, samo wykonanie i struktura fotela znacząco podnosi komfort pracy”.
Naszą ekspertkę zapytaliśmy także, czy dzięki zmianie mebli zauważyła poprawę w swoim samopoczuciu lub trybie pracy.
„Dzięki możliwości podniesienia biurka do pozycji stojącej, chętniej i częściej wybieram tę pozycję do pracy, a to pozwala mi na jeszcze częstsze zmiany postawy. Dzięki temu moje ciało dużo później domaga się innej pozycji, a kręgosłup, podczas ćwiczeń które wykonuję w przerwach, stał się dużo bardziej elastyczny”.
Nie tylko kręgosłup potrzebuje odpoczynku
Nasza bohaterka ergonomii zwraca uwagę na to, że troska o zdrowy kręgosłup nie kończy się po wyjściu z pracy. Oto kilka porad, które pomogą Ci uchronić się przed bólem pleców:
„Zmieniaj często pozycje, rób przerwy, rozciągaj się, a po pracy idź na długi spacer. Wprowadź do swojego grafiku ćwiczenia mobilizacyjne i wzmacniające mięśnie posturalne, skup się także na czynnikach, które mają udokumentowany wpływ zapobiegania bólu pleców: na regularnej aktywności fizycznej, dobrym śnie, radzeniu sobie ze stresem. To ruch i częsta zmiana pozycji odżywia i regeneruje kręgosłup”.